4 finančné chyby, ktoré robíme v decembri

4 finančné chyby, ktoré robíme v decembri



Každý človek robí chyby. Finančné chyby nebolia vtedy, keď ich robíme, ale až neskôr. Prečo ich robiť, keď nemusíme?

1, Vklady na stavebné sporenie

Značná časť ľudí si uzatvára stavebné sporenie na konci roka. Je to podmienené reklamou a možnosťou získať v starom roku výhodnú štátnu prémiu až do výšky 66,39 €. Tento krok je v poriadku. Avšak vklady na konci roka zvyčajne opakujeme aj v ďalších rokoch a to už v poriadku nie je.

Ideálny čas na jednorazový ročný vklad na stavebné sporenie je hneď na začiatku roka. Vklad sa zhodnotí celý a aj celým ročným úrokom (štandardne 2%). Ak vkladáme na konci roka, tak sa úroky pripisujú len za dni, kedy sú peniaze na účte stavebného sporenia. To znamená, že vklad vložený 1.12. je zhodnotený len 1/12 z 2%.

2, Lákavé pôžičky a úvery na darčeky

December je plný reklám a túžby po vianočných darčekoch a hojnosti na stoloch. Pri nedostatku financií sa mnoho Slovákov uchyľuje k pôžičkám a úverom, ktoré im majú spríjemniť sviatky. Krátkodobé potešenie z nových vecí kúpených z pôžičky vystrieda tvrdá realita niekoľkomesačného prípadne niekoľkoročného splácania. Preplatenie pôžičiek sa pohybuje od 10 – 100 %. V praxi to znamená, že ak si požičiam 1000 eur, tak musím vrátiť od 1100 do 2000 €. Kľúčový ukazovateľ, ktorý hovorí o celkových nákladoch na úver, resp. pôžičku je RPMN (ročná percentuálna miera nákladov).

Odporúčam skontrolovať RPMN pri akejkoľvek pôžičke a v prípade jej výšky nad 20% úver, resp. pôžičku nečerpať.

3, Cestovné poistenie na hory

V posledných rokoch sa zvýšil počet ľudí, ktorí trávia vianočné aj novoročné sviatky mimo domova. Začali sme využívať nielen tradičné zimné strediská, ale aj exotické destinácie s oslavou nového roka pod palmami. Napriek rizikám, ktoré môžu nastať, sa na dovolenku vyberie bez cestovného poistenia každý tretí Slovák. Najčastejšími ochoreniami v zahraničí sú žalúdočné a tráviace problémy, pričom cena ich liečenia je v stovkách eur. Najnákladnejšími sú zranenia pri lyžovaní a následný prevoz vrtuľníkom, kde cena liečenia sa môže vyšplhať až do výšky niekoľko tisíc eur.

Najnižšia cena cestovného poistenia k moru alebo na hory na 9 dní je vo výške do 10 eur.

4, Odkladanie dôležitých rozhodnutí po novom roku

Až po sviatkoch, až po novom roku… Prekladáme, odkladáme niekedy nepodstatné rozhodnutia a niekedy aj podstatné. Na konci roka máme tendenciu bilancovať. Chceme uzavrieť resty a dotiahnuť všetko to, čo sme nestihli. Takmer nikdy sa nám to nepodarí do konca roka a takto to býva aj s poistením. Myslíme na to, že by sme sa mali poistiť v prípade smrti, že je to vhodné, že je to dokonca nevyhnutné kvôli rodine a kvôli úverom. Často si však povieme, že to stačí potom, neskôr až po novom roku. Niektoré poisťovne počítajú klientom tzv. technický vek pri uzatváraní poistky. To znamená, že aj keď máme napríklad 30 rokov až v júli, tak od januára nás poisťovňa berie ako tridsaťročných. Riziká, ktoré si poisťujeme sú pre nás drahšie aj keď sme ešte dátumovo nedosiahli vek 30 rokov.

Optimálna poistná suma v prípade smrti v životnom poistení je 2-3 násobok ročného príjmu. Životná poistka je produkt, ktorý si nemôžem kúpiť vtedy, keď ho potrebujem, lebo už je neskoro.

Ako ste na tom s finančným vzdelaním sa môžete otestovať v teste finančnej gramotnosti.

Chcete dostávať novinky z www.akademiarozvoja.sk? Nechajte nám váš email



Share Button

Komentujte

Finančné poradenstvo