Stavebné sporenie

Stavebné sporenieshutterstock_130170536

Štatistiky ukazujú, že takmer každá rodina mala alebo má uzavretú zmluvu o stavebnom sporení. Stavebné sporenie patrí k najčastejšie využívaním finančným produktom na Slovensku. Na finančnom trhu poskytujú stavebné sporenie tri stavebné sporiteľne – Prvá stavebná sporiteľňa a.s., Wüstenrot stavebná sporiteľňa a.s. a ČSOB stavebná sporiteľňa a.s.. Poďme sa spoločne pozrieť na špecifiká stavebného sporenia.

Stavebné sporenie

typ produktu, ktorý je na trhu jedinečný. Svojou špecifikáciou je výhodnou alternatívou voči spotrebným aj hypotekárnym úverom na bývanie. Kým pri spotrebných úveroch je výška úrokovej sadzby vysoká a splatnosť krátka (max. 10 rokov), pri hypotéke je okrem potreby založenia nehnuteľnosti limitujúcou aj minimálna výška úveru (pri niektorých bankách 3319,39 €). Pri realizácií drobných rekonštrukcií či rôznych opráv Vašej nehnuteľnosti je stavebné sporenie jednoduchšou a výhodnejšou alternatívou. Minimálny garantovaný úrok, ktorý je možné pri stavebnom úvere získať je 2,9% v Prvej stavebnej sporiteľni aj v ČSOB stavebnej sporiteľni a 3% vo Wüstenrot stavebnej sporiteľni.

Štátna prémia

forma podpory od štátu pre rozvoj bývania a výstavby. Štát zákonom stanovil hornú hranicu príspevku 66,39 € za rok. Podmienkou získania štátnej prémie je v prvom rade prispievanie na účet stavebného sporenia, avšak dôležité nie je to, či ide o pravidelné sporenie alebo jednorázové. Štátna prémia na rok 2014 je 8,5 % z vkladov, maximálne 66,39 €.

Garantovaný úrok

pri stavebnom sporení má sporiteľ garantovaný úrok po celú dobu sporenia. Získa ich z vkladov aj štátnej prémie a výška úroku môže byť až 2% p.a., čiže ročne.

Sporenie na čokoľvek?

Stavebné sporenie primárne slúži na stavebný účel, či je to kúpa, výstavba alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti. Pre sporiteľov, ktorí nechcú využiť úverové výhody stavebnej sporiteľne, je aj možnosť len samotného sporenia. Po šiestom roku sporenia je možné nasporenú čiastku s úrokmi aj so štátnou prémiou vybrať z účtu a použiť na čokoľvek bez potreby vydokladovania účelu použitia. Inými slovami povedané – kúpiť si auto alebo ísť na dovolenku.

Jednoduchosť – toto slovo charakterizuje stavebné sporenia a aj preto ho Slováci často využívajú ako sporiacu aj úverovú alternatívu.

Ak sa chcete dozvedieť viac, neváhajte nás kontaktovať.

Chcete dostávať novinky z www.akademiarozvoja.sk? Nechajte nám váš emailShare Button

Komentujte

Finančné poradenstvo