Kto je tvoj kouč?

Kto je tvoj kouč?Dve kamarátky sa rozprávajú o vzťahoch. Jedna hovorí druhej, aby sa vykašľala na partnera, lebo je to blbec. Matka dohovára synovi, aby mal dobré známky, lebo len tak sa môže dostať na školu a nájsť si dobré zamestnanie. Tréner hovorí  hráčovi – hokejistovi, nech sa na to vykašle a ide skúsiť iný šport, lebo na to nemá.

shutterstock_162227471

blbca je skvelý manžel a úžasný otec.

Zo syna je úspešný majiteľ firmy, ktorý nedokončil školu.

hráča je profesionálny hokejista, ktorý miluje svoj šport a živí sa nim.

V tomto prípade nie je podstatné, či sa mýlia alebo hovoria pravdu. Podstatné je, čo si z toho berieš. A niekedy si berieš veľa. Niekedy sa riadiš názorom iných ľudí a niekedy iní ľudia rozhodujú za teba.

Koučing je forma vedenia, ktorej cieľom je zmena myslenia. Pri každom rozhovore robíme koučing. Dve kamarátky sa navzájom koučujú. Mama ťa koučuje. Tréner ťa koučuje. Učiteľka ťa koučuje. Správy v telke ťa koučujú.

Okolie ti podsúva svoj názor a ty prijímaš.

Možno preto sa to stalo, lebo im niekto hovoril niečo iné ako v skutočnosti chceli počuť. Ale ruku na srdce, koľkokrát zaváži pri rozhodovaní názor niekoho blízkeho? Veľakrát.

Kto je tvoj kouč? Kto ťa najviac ovplyvňuje v živote? Od koho si najviac necháš poradiť? Si si fakt istý, že ten človek vie o čom hovorí?

Sú to ťažké otázky a niekedy neexistuje jednoznačná odpoveď. Odpoveď je cesta, hľadanie. Hľadaj svojho kouča. Hľadaj človeka od ktorého sa môžeš najviac naučiť.

Keby existoval filter na informácie, ako by si ho nastavil? Ktoré informácie chceš počuť a ktoré nechceš?

Mám dobrú správu. Taký filter existuje. Ty si filter. Ty určuješ, čo ťa smie a čo ťa nesmie ovplyvniť.

Naučil som sa selektovať informácie a mám z toho radosť. Vybral som si koučov vo svojom živote a idem po ceste. Je to príjemný zážitok a užívam si ho.

Milan Kalmancai

Chcete dostávať novinky z www.akademiarozvoja.sk? Nechajte nám váš emailShare Button

Komentujte

Finančné poradenstvo