Poistenie. Produkt, ktorý vám má slúžiť

Poistenie. Produkt, ktorý vám má slúžiťV dnešnom článku budem písať o poistení ako o produkte, ktorý má slúžiť.

Poistenie je produkt ako každý iný, avšak má svoje špecifiká. Nedá sa kúpiť, keď ho najviac potrebujeme. A kupujeme ho vtedy, keď ho vôbec nepotrebujeme. Na rozdiel od iných produktov, ktoré si kupujeme vždy, keď ich potrebujeme a slúžia nám hneď alebo v krátkodobom horizonte. 

Poistenie alebo ľudovo povedané „poistka“je odlišné hlavne tým, že ho nevieme chytiť či je dobré alebo nie, otestovať na dome, prípadne vrátiť –  lebo sa mi pokazilo ako topánky –  v záručnej lehote. V tomto smere je nevýhodné a aj nedôveryhodné. Pre mnohých z nás je to niečo čo nepotrebujeme „lebo to nemáme teraz a neexistuje to.“

Načo nám teda slúži poistenie?

Poistenie nie je najdôležitejšia vec na svete, ale  pomáha v situáciach, ktoré nevieme ovplyvniť. Predovšetkým zmierniť finačné následky, ktoré sami nezvládneme. Platí to aj o iných produktoch, napríklad o jedle alebo aute. Keď si kúpime jedlo, tak by nám  malo pomôcť vtedy, keď sme hladní a tým zmierniť následky, napr. zdravotných problémov. To isté platí pri kúpe auta. Auto slúži na to, aby nás niekam odviezlo, čím nám šetrí čas, ale v mnohých prípadoch aj peniaze. Rozdiel je v tom, že poistenie a jeho využitie nevidíme hneď, ale až v situáciach, ktoré by sme neradi zažívali, čiže v situáciach, ktoré nevieme ovplyvniť alebo vieme ovplyvniť len čiastočne .

Kedy slúži poistenie?

Slúži hlavne vtedy, keď vaše vynaložené prostriedky do tohto produktu vám vykryjú náklady, na ktoré nemáte finančné prostriedky. Napríklad, keď vám vybuchne spotrebič a spôsobí v celom dome také následky, až sa musíte odsťahovať. Vtedy slúži poistenie na to, aby ste dokázali z neho ťažiť a to tým že vaše náklady na opravu sú vykryté priamo z poistky.

Alebo iný príklad, športujete – hráte amatérsky futbal. Súper vás nepríjemne zraní a z príjemnej nedele, ktorú ste mohli stráviť s kamarátmi pri pive, je po zápase oddychovanie v nemocnici na pár dní či týždňov a s tým spojené náklady a strata príjmu. Poistenie v takomto prípade slúži na to, aby vaše náklady a príjem boli vykompenzované.

V neposlednom rade slúži poistenie pri úveroch. Spotrebných úveroch ale hlavne pri hypotekárnych úveroch, kde to môže mať fatálne následky.

Na záver o poistení ako produkte, ktorý má slúžiť. Poistite si to, čo vám bude slúžiť a čo by ste nevedeli finančne utiahnúť, prípadne čo by vám vykompenzovalo váš príjem či náklady.

TIP PRE VÁS:  Máte poistenie, ktoré Vám slúži? Pozrite sa a overte si to.

V budúcom článku sa budem venovať téme:  Prečo si nevážime svoje nehnuteľnosti.

PS: Ak sa vám tento článok páčil a pomohol vám, dajte vedieť o ňom vaším priateľom a známym. Prípadne mi dajte vašu spätnú väzbu.

Autor: Michal Tóth

michal.toth@akademiarozvoja.sk

0948 207 810

Zobrazit profil uživatele Michal Tóth na LinkedInZobrazit profil uživatele Michal Tóth

 

Chcete dostávať novinky z www.akademiarozvoja.sk? Nechajte nám váš emailShare Button

Komentujte

Finančné poradenstvo