Mám vyššie ciele a nehanbím sa za to

Mám vyššie ciele a nehanbím sa za toshutterstock_123765154

Rád pozorujem ľudí a rozmýšľam nad tým, čo ich motivuje k tomu, čo robia.

Prečo šikovný hudobník nevie zaujať publikum? Prečo talentovaný futbalista neprekročí hranice okresnej súťaže? Prečo komunikatívny obchodník nevie nájsť zákazníkov? Prečo šikovný a inteligentný itčkár pracuje na úrade práce?

Prečo si ľudia povedia, že im stačí?

Od detstva som počúval názor, že je lepší vrabec v hrsti ako holub na streche. To platí pre tých, ktorí chcú hrať na istotu. Môžem ale hrať na istotu aj pri vyšších cieľoch? Môžem hrať na istotu aj pri cieľoch, ktoré nie sú bežné?

Ja si myslím, že môžem. Mám rád istotu. Mojou istotou sú moje schopnosti, ktoré rozvíjam. Predstav si, že ťa v zamestnaní vyhodia? Aká bude tvoja hodnota na trhu práce s tými schopnosťami, ktoré máš? Otázka vhodná pre každého. Je istota zamestnanie? Je istota podnikanie? Čo je istota a ako ju zvyšovať?

Počul som, že priemerne prečítame 1,5 knihy za rok. Ak by si 5 rokov čítal knihy z odboru, v ktorom chceš byť top, tak po 5 rokoch si odborník v odbore. Je ľahšie tráviť čas ,ako ho efektívne využívať. Nechce sa ti. Si lenivý. To sme všetci. Každý je lenivý, ale ak máš cieľ, tak lenivosť neexistuje.

Spomeň si na chvíle, keď si po niečom veľmi túžil. Vtedy si nebol lenivý, že? Nič nebol problém, lebo si niečo veľmi chcel. A podľa mňa stále chceš byť úspešný futbalista, známy hudobník, lepšie platený itčkár alebo čokoľvek iné. Ale polož si otázku. „Ako veľmi to chcem?“

Ľudia pri práci s cieľmi potrebujú pomoc. Presne takisto ako ju potrebujú pri narábaní s peniazmi, pri oprave auta, pri kúpe topánok alebo pri varení.

Poď nájsť tvoje vyššie ciele a poď zistiť, kde sú tvoje limity.

Milan Kalmancai

Chcete dostávať novinky z www.akademiarozvoja.sk? Nechajte nám váš emailShare Button

Komentujte

Finančné poradenstvo