Hypotéky – čo sa mení na hypotekárnom trhu v roku 2016?

Hypotéky – čo sa mení na hypotekárnom trhu v roku 2016?



Banky prichádzajú každý rok s kampaňou na hypotéky zväčša ku koncu roka alebo na jar.

Na Slovensku stále pretrváva záujem o hypotekárne úvery, preto je dobré vedieť aké zmeny nás čakajú v nadchádzajúcom období. Presnejšie, aké legislatívne zmeny nastali s implementáciou európskej hyposmernice a s novelizáciou zákona o bývaní, ktorý začne platiť od 21.marca 2016.

hypotéky

Refinancovanie hypotéky bude dostupnejšie

Koncom roka 2015 bol schválený ákon o úveroch na bývanie, ktorý vstúpi do platnosti od 21. marca 2016. Vďaka tomuto zákonu si  budú môcť klienti splatiť svoje hypotéky ešte pred ukončením ich fixácie úrokovej sadzby s poplatkom najviac 1 % zo zostávajúcej výšky úveru. 

Je to zaujímavé pre klientov najmä pri predaji nehnuteľnosti alebo v prípade ak si fixovali nevýhodné úrokové sadzby. Pre banky to znamená stratu časti výnosov, čo môže spôsobiť, že sa ich banka bude snažiť nahradiť na inej strane a to napríklad zavedením alebo zvýšením poplatkov.

Medzi zásadné zmeny, ktoré prináša tento zákon od budúceho roka, určite patrí aj možnosť klienta odstúpiť od úverovej zmluvy a to do 14 dní od jej podpisu.

Čo prináša zmena zákona?

  • Zjednotenie legislatívneho rámca pre úvery zabezpečené nehnuteľnosťou
  • Povinnosť informovať klienta vopred o postupe poskytovania úveru, riadenia dlhu a doplnenie informácií o sprostredkovateľovi
  • Zmena výšky odplaty za predčasné splatenie úveru
  • Úprava hlásení do spoločných registrov
  • Povinnosť overovania klientových výdavkov pri každom type úveru
  • Informovať klienta o odmene pre sprostredkovateľa

V čom ešte nastane zmena pri vybavovaní hypotéky?

  1. LTV (loean to value) je to pomer výšky úveru k hodnote zakladanej nehnuteľnosti. V súčastnosti banky neposkytujú úvery s LTV nad 100% a postupne klesá aj počet nových úverov s LTV medzi 90% a 100%. To v praxi znamená, že banka neposkytne vyššiu, ani priamo úmernú hypotéku, ako je hodnota nehnuteľnosti. Klient bude musieť mať našetrených približne 30% ceny nehnuteľnosti a zvyšok mu banka požičia.
  2. Splatnosť hypoték, medziúverov a stavebných úverov, ktoré sú zabezpečené nehnuteľnosťou je maximálne 30 rokov.  Pri ostatných úveroch sa od 1.1.2016 maximálna splatnosť znížila z 9 rokov na 8 rokov.
  3. Klienta budú banky posudzovať nie len z aktuálnej schopnosti splácať úver, ale aj z pohľadu, či ho bude vedieť splácať aj pri zvýšení úrokovej sadzby o 2%.

Zmeny so sebou prinášajú príležitosť získať výhodnejšiu úrokovú sadzbu na hypotekárnych úveroch. Banky znižujú úrokové sadzby a začína sa „jarný hypotekárny boj“ o klienta.

Zuzana Michníková

 

Chcete dostávať novinky z www.akademiarozvoja.sk? Nechajte nám váš email



Share Button

Komentujte

Finančné poradenstvo