Dieťa je nie len radostná udalosť v rodine, ale aj finančná záťaž, keďže jeden člen nepracuje a zároveň vznikajú nové výdavky. Vedeli by ste poradiť, ako dostať rodinný rozpočet pod kontrolu? Existujú nejaké metódy, ktoré rodičom pomôžu, aby zbytočne nemíňali peniaze?
Stačí dodržiavať 7 pravidiel finančnej gramotnosti.
1. pravidlo finančnej gramotnosti – Nesmieš minúť viac ako zarobíš
Ideálny vzorec je odložiť 10% z príjmu mesačne bokom. Ak si odložíme aspoň 1 euro denne, tak o 5 rokov máme ušetrených 1800 eur. Ak sme dvaja, tak je to 3600 eur a ak by rodičia odkladali sebe aj 2 deťom 1 euro denne, tak je to o 5 rokov 7200 eur.
2. pravidlo finančnej gramotnosti – Kontroluj na čo míňaš svoje príjmy
Papier a pero a disciplína v zapisovaní výdavkov. Odporúčam aspoň 3 mesiace viesť domáce účtovníctvo.
3. pravidlo finančnej gramotnosti – Nech tvoja rezerva stále rastie
Až 27% slovenských domácností nemá žiadnu finančnú rezervu. Len 18% má finančnú rezervu, ktorá im vydrží dva mesiace. To znamená, že takmer 50% slovenských domácností by malo, po strate zamestnania jedného z členov rodiny, finančné problémy hneď alebo do dvoch mesiacov.
4. pravidlo finančnej gramotnosti – Ochraňuj svoj majetok
Nie sme takí bohatí, aby sme si nemuseli poisťovať majetok. Poisťovne vyplatia niekoľko miliónov eur ročne pri poistných udalostiach a to aj napriek všetkým výhradám ktoré voči nim máme.
5. pravidlo finančnej gramotnosti – Bývanie si zabezpeč podľa výšky svojho príjmu
Medziročne rastie objem poskytnutých úverov na bývanie o 9-11%. Na kúpu nehnuteľnosti si požičiava oveľa viac ľudí oveľa viac peňazí. Problém nastáva vtedy, keď sa zmení príjem. Keď prídeme o prácu, keď ochorieme, keď sa nám narodí dieťa alebo vstúpime do manželstva.
6. pravidlo finančnej gramotnosti – Neustále vytváraj nové aktíva
Jeden z 5 mýtov finančnej gramotnosti je ten, že keď vlastníme majetok, tak sme za vodou. Podľa R. Kiyosakiho je aktívum majetok, ktorý nám prináša zisk. Je to jednoduché. Mnohí z nás sme už na škole predávali známky, plechovky, odznaky, tričká, topánky a vlastne čokoľvek po čom bol dopyt. Museli sme to najprv niekde kúpiť. Majetok kúpený za účelom predaja je určitá forma aktívneho majetku.
7. pravidlo finančnej gramotnosti – Začni viac zarábať a zarobené peniaze investuj do pasívnych príjmov
Finančná gramotnosť je v prvom rade o schopnosti peniaze zarobiť. Peniaze sú všade. Niekedy je to o väčšej snahe, niekedy aj o šťastí, ale vždy je to o vytrvalosti, sústredení sa na to, čo chceme a čo robíme a intenzívny záujem o to, v čom chceme byť dobrý.
Milan Kalmancai