Finančná gramotnosť – 5 mýtov o nej

Finančná gramotnosť – 5 mýtov o nej



 

Finančná gramotnosť sa týka všetkých. Stretávame sa s ňou denne. Existuje päť mýtov o finančnej gramotnosti, ktoré ste počuli alebo ste o nich čítali. 

1, Finančná gramotnosť je o hospodárení s peniazmi

Finančná gramotnosť je v prvom rade o schopnosti peniaze zarobiť. Až keď dokážeme zarobiť peniaze, až potom môžeme s nimi hospodáriť.

Školy primárne vychovávajú zamestnancov a zamestnanie je zároveň jeden zo zdrojov príjmu v dospelosti. Ďalšie zdroje podľa Cashflow kvadrantu sú – podnikanie, vlastníctvo firmy a investovanie. Nie každý bude majiteľ firmy a top podnikateľ, ale prečo by si každý nemohol podnikaním alebo investovaním privyrobiť popri zamestnaní? Celoživotný zamestnanec sa musí naučiť stanoviť cenu svojej práce a prestať pracovať za minimum len preto, lebo má strach, že si inú prácu nenájde.  Keď ľudia prestanú mať strach z podnikania, investovania a pýtania si viac peňazí za prácu, tak získajú schopnosť zarobiť viac peňazí pre seba.

2, Finančne gramotný môže byť každý

Nie, finančne gramotný nemôže byť každý. 

Finančné návyky sú rovnaké návyky ako stravovacie alebo návyky správania. Niektorí ľudia nikdy nezmenia spôsob stravovania aj keď vedia, že si škodia. Prvé pravidlo finančnej gramotnosti je, že „nesmieš míňať viac ako zarobíš“.  Ak majú klienti bánk povolené prečerpania na účte (dobrovoľný mínus) a tvária sa, že je to ich rezerva, tak porušujú prvé pravidlo finančnej gramotnosti. Až tretina Slovákov končí každý mesiac v mínuse na povolenom prečerpaní na účte alebo kreditnej karte.

3, Na kontrolu výdavkov stačí jeden mesiac

Aplikácia na kontrolu výdavkov v mobile, excelovská tabuľka alebo špeciálny zošit na výdavky. Všetky pomôcky sú fajn, ale používať ich jeden mesiac nestačí.

Letné prázdniny a dovolenky na jednej strane a vianočné nákupy a zimné lyžovačky na strane druhej. Obdobia kedy najviac míňame.  Ak sledujeme svoje výdavky v apríli alebo v októbri, tak nezachytíme ani jedno kľúčové výdavkové obdobie. Minimálne jeden rok je potrebné sledovať svoje výdavky. Pred každou významnou finančnou udalosťou (kúpa bytu, pozemku, výstavba domu, kúpa auta alebo svadba) je potrebné pripraviť finančný scenár, ktorý nastane po udalosti. Príprava finančného scenára sa inak nazýva aj finančné plánovanie.

4, Finančnú gramotnosť ma naučia rodičia alebo v škole

Rozumieť hospodáreniu s mojimi peniazmi ma naučí ten, kto vie hospodáriť s vlastnými peniazmi. Až 36% slovenských domácností neušetrí z výplaty vôbec nič.

Už z prvého vreckového si má dieťa odložiť časť na „horšie časy“. Ale ak dieťa vidí spotrebný život svojich rodičov, tak opakuje rovnaké chyby. V dospelosti sa tieto chyby násobia. Štvrtina domácností posiela viac ako 30% z príjmu na splátky úverov a pôžičiek. (Príklad: Príjem 800 eur, splátka 240 eur a viac)

Škola by mala poskytovať prístup k praktickým informáciám o rizikách a výhodách finančného trhu. Nielen na jednorázových prednáškach, ale pravidelne, prostredníctvom učebných osnov. Zároveň zvýšiť spoluprácu s finančnými inštitúciami alebo poradenskými spoločnosťami, ktoré majú povinnosť zvyšovať úroveň finančnej gramotnosti študentov.

5, Ak vlastním majetok, tak som za vodou

Väčšina ľudí si myslí, že ak vlastnia nehnuteľnosť, v ktorej zároveň bývajú, tak je to ich investícia. Ak ju budú zveľaďovať, tak na nej zarobia. V určitých prípadoch to platí, ale…

Podľa účtovníctva je aktívum majetok. Nehnuteľnosť je majetok, takže nehnuteľnosť je aktívum. Podľa inej poučky je majetok aktívom vtedy, keď prináša zisk. Takýto majetok následne vytvára pasívny príjem. Rozdiel medzi pasívnym a aktívnym príjmom je v tom, že kvôli aktívnemu príjmu musíme pracovať. Pasívny príjem je z vlastníctva majetku, ktorý vytvára zisk. (prenájom nehnuteľnosti, vlastníctvo firmy, duševné vlastníctvo ap.)

Byt, v ktorom bývame, je majetok, ktorý neprináša zisk, práve naopak, vytvára náklady. Nie je to aktívum, ale pasívum.  Pasívum je teda majetok, ktorý vytvára náklady. Byt, ktorý prenajímame vytvára zisk a je to aktívum.

Finančná gramotnosť

Finančne gramotný sa stávame vtedy, keď dokážeme zarobiť toľko, koľko potrebujeme na svoje výdavky, ciele a ešte nám zostane navyše.

Finančnú gramotnosť si zvyšujeme pravidelným sledovaním vlastných výdavkov. Pri kontrole výdavkov hľadáme miesta, kde môžeme ušetriť (upraviť paušál na telefón, znížiť poplatky finančným inštitúciám, znížiť splátky úverov, upraviť spotrebu – náklady na stravu, zábavu, oblečenie…).

Ak začneme kupovať majetok, ktorý nám bude zarábať peniaze, tak získavame pasívny príjem. Pasívny príjem môže tvoriť časť príjmu na dôchodku. 

Milan Kalmancai

 

Chcete dostávať novinky z www.akademiarozvoja.sk? Nechajte nám váš email



Share Button

Komentujte

Finančné poradenstvo