Chete bývať vo vlastnom? Toto sú najvýhodnejšie finančné riešenia

Chete bývať vo vlastnom? Toto sú najvýhodnejšie finančné riešeniaČi už ste mladým človekom, ktorý uvažuje nad osamostatnením, alebo očakávate svoju prvú ratolesť v kruhu rodiny, prípadne ste už dosiahli status hrdého rodiča malého stvorenia. Pre všetky skupiny platí tá istá otázka. Ako definitívne opustiť rodičovské zázemie a vydať sa vlastnou cestou, presnejšie cestou do vlastného bývania? Odpoveď vám ponúkneme v nasledujúcich riadkoch.

Výlet z domáceho hniezda či prechod do nového nie je vždy jednoduchý. Financovanie vlastného bývania záleží hlavne od stavu peňaženky a výberu nehnuteľnosti. Dôležitým faktorom zostáva lokalita, kde sa bude nehnuteľnosť nachádzať. Kľúčový ukazovateľ  je hodnota nehnuteľnosti, ktorú budeme zakladať v prospech banky.

house-768707_640

Ak sa nehnuteľnosť nachádza v krajskom alebo okresnom meste, stále je šanca získať aj 100 % z hodnoty nehnuteľnosti. Ak sa nachádza v obci, tak LTV sa znižuje na 80 %  a v niektorých prípadoch až 70 %. LTV (loan to value) znamená pôžička za hodnotu. Je to ukazovateľ pomeru medzi poskytnutým úverom k hodnote založenej nehnuteľnosti.

Ako dofinancovať zvyšných 20 – 30 %?

Vlastné prostriedky

Najlacnejšie riešenie financovania vlastného bývania je dostatočný balík vlastných penazí na kúpu nehnuteľnosti. Väščina začinajúcich novovlastníkov nehnuteľnosti takúto možnosť nemá. Preto odporúčam sporiť si s cieľom odkladanie peňazí výlučne na bývanie. Pravidelné sporenie na bývanie je účinný nástroj, ktorý nám môže ušetriť nemalé finančné prostriedky.

Príklad:

50 eur mesačne je 600 eur za 1 rok. Za 10 rokov je to 6000 eur. Za 6000 eur si nehnuteľnosť nekúpime, ale získame ňou výhodu pri riešení hypotéky.

Každý, kto sa pripravuje na vlastné bývanie a chce ušetriť, by si tak už dnes mal začať odkladať peniaze, ktoré v priebehu 5 -10 rokov môže použiť.

Využite hypotéku pre mladých

Podmienky na poskytnutie štátneho príspevku pre mladých

 • vek od 18 do 35 rokov
 • hrubý príjem za predchádzajúci rok, ktorý nepresiahne výšku určenú 1,3-násobkom priemeru v národnom hospodárstve, ktorá sa mení každý kvartál

S hypotékou pre mladých máme na 5 rokov garantovanú nižšiu úrokovú sadzbu v sumáre o 3 %.  Od banky 1%  a 2 % štátneho príspevku pre mladých od štátu. Hypotéka pre mladých sa poskytuje maximálne  do výšky 50 000 eur.

Ak nemáme dostatok peňazí na dofinacovanie bývania

Ako na to?

 1. Hypotéka pre mladých v kombinácii s vlastnými prostriedkami
 2. Hypotéka  pre mladých v kombinácii so stavebným sporením

Čo je výhodnejšie?

Najvýhodnejšie je použiť vlastné zdroje s podmienkou, že nám zostane finančná rezerva.

Ak ale nemáme vlastné finančné prostriedky, tak je stavebné sporenie lacným a účinným riešením.  Môžeme natiahnuť dobu splácania úveru a získať nižšiu mesačnú splátku. V prípade, že sme si na stavebné sporenie sporili už predtým, tak môžeme získať výhodnejší stavebný úver.

Pri spotrebných úveroch je maximálna doba splatnosti 9 rokov. Mesačná splátka je oveľa vyššia ako pri splatnosti 20 rokov na úvere zo stavebnej sporiteľne.

Hodnota nehnuteľnosti 100 000 €

Financovanie banky: 90 %, t. j. 90 000 €

Chýba: 10.000 €

Stavebné sporenie

 • 3,99 % /2,9 %
 • 20 rokov
 • 60,33 €/mesačne
 • 14 479  € celkové náklady

Spotrebný úver

 • 8,9 %
 • 9 rokov
 • 134,90 €/mesačne
 • 14 569 € celkové náklady

Správny výber financovania bývania závisí od viacerých faktorov. Každé riešenie je individuálne. Dôležité je však najmä nespraviť chybu a poradiť sa radšej s odborníkom.

 

 

Michal Tóth

Chcete dostávať novinky z www.akademiarozvoja.sk? Nechajte nám váš emailShare Button

Komentujte

Finančné poradenstvo