5 dôvodov pre druhý pilier

5 dôvodov pre druhý pilier 

Druhý pilier je téma, o ktorej sa už popísalo veľa. Stále mám pocit, že mnoho ľudí, a hlavne mladých ľudí, pracuje s povrchnými informáciami.

Žijeme v dobe, keď sa veci a situácie menia veľmi rýchlo. Či to je v spoločenskej, pracovnej alebo finančnej oblasti. A či sa rozhodujeme správne v týchto oblastiach, tak to nám určuje naša miera zodpovednosti, kvalita informácií a čas.

Druhý pilier je najmä o zodpovednosti. Necháme  za nás rozhodovať politikov a ľudí, ktorí riešia svoje záujmy? Alebo prevezmeme zodpovednosť za svoje peniaze a budúcnosť do vlastných rúk?

Ja Vám v tom držím palce, verím v zdravý sedliacky rozum a dávam na zváženie 5 mojich dôvodov prečo by mali ľudia byť v druhom pilieri.

druhý pilier

1.Dedenie

V poslednom čase sa stretávam s ľuďmi a kladiem im jednoduchú otázku: „Akú hodnotu  by si chcel zachovať po sebe?“  A som naozaj milo prekvapený. Mnoho ľudí má veľký záujem zanechať po sebe niečo pre budúce generácie. Či už vo forme materiálnej alebo inej.

Uvedomil som si, že nemáme veľa možnosti premeniť naše úsilie na hodnotu, ktorú môžeme zanechať. Jedna z materiálnych hodnôt môže byť práve nasporená suma z druhého piliera.  

 

2.Menej závislostí od politických rozhodnutí

Čo dodať?  Naozaj si myslíme, že politik rieši našu budúcnosť?  Alebo rieši svoju politickú prítomnosť? Verím v zdravý rozum a prebratie zodpovednosti za svoje činy a peniaze. Rozdiel uvidíme po čase. Minimálne na výpise z účtu DSS.

 

3.Bezpečnosť

Sú nekonečné štúdie kde odborníci na demografiu upozorňujú na starnutie populácie. Počet obyvateľstva klesá a matematika nepustí. O 20 – 40 rokov bude menej a menej pracujúcich a viac a viac dôchodcov. To znamená, že na dôchodcov bude pracovať menej ľudí.

druhý pilier

Budeme sa spoliehať, že dôchodok jedného dôchodcu utiahne jeden pracujúci? Mať dva príjmy na dôchodku, prvý od správcovskej spoločnosti a druhý od Sociálnej poisťovne, je lepšie ako mať len jeden prijem.

 

4.Možnosť výberu investície

Pri stretnutiach s klientmi sa pýtam, či investujú. Ak mi povedia, že nie, tak sa ich spýtam, či majú druhý pilier. Ak ho majú, tak sú investori a ani o tom nevedia. Najväčšou výhodou investície sú zložené úroky. V druhom pilieri môžeme investovať do akciových negarantovaných fondov a aj do garantovaných fondov. Výber portfólia je na nás.

Zákon umožňuje investovať aj navyše ďalšie 2%.  Sumu investovaná navyše môžeme využiť na zníženie základu dane. Poplatky v druhom pilieri sú výrazne nižšie ako poplatky v akciových fondov na kapitálových trhoch.

5.Možnosť vybrať si spôsob vyplácania dôchodku

Pri vyplácaní dôchodku z druhého piliera si budeme môcť vybrať z viacerých foriem. Aj pri vyplácaní sa uplatňuje benefit dedenia.

Pre mnohých ľudí je sloboda najvyššia forma života či už sloboda rozhodovania, sloboda myslenia alebo finančná sloboda. Vstupom do druhého piliera rozhodujeme sami o spôsobe vyplácania dôchodku.

 

Začína obdobie kedy obe strany, či už Sociálna poisťovňa alebo Dôchodkové správcovské spoločnosti, budú argumentovať rozdielnymi číslami. A pravdepodobne majú obe strany čiastočnú pravdu a svojimi argumentami oslovia určitý typ ľudí. Chcem len poukázať  na jeden bod a to, že rozhodujeme nie len o sebe, ale aj o svojej rodine.

Rozhodnutie vstúpiť, zostať alebo vystúpiť ovplyvní kvalitu života nás a našich príbuzných nielen v dôchodkovom veku, ale aj v prípade straty života.

František Klobušický

 

Chcete dostávať novinky z www.akademiarozvoja.sk? Nechajte nám váš emailShare Button

Komentujte

Finančné poradenstvo